Věděli jste, že existuje jedna zásadní činnost, které se věnují téměř tři čtvrtiny našeho národa? A že díky ní dokážeme snížit zátěž životního prostředí a navíc znovu využít to, co se na první pohled zdát nepoužitelné? Ano, tušíte správně, řeč je o třídění odpadů
I když jsme v třídění odpadu dobří, občas se můžeme dostat do situace, kdy se slovy klasika ptáme, kam s ním? Připravili jsme proto několik příkladů, na nichž si můžete ověřit, jak hluboké znalosti v třídění odpadů skutečně máte.
Žlutý, modrý, zelený…nebo ještě jiný?
Odpadů produkujeme každý den velké množství. Hodně z nich putuje do modrého, zeleného, žlutého, oranžového či šedého kontejneru. Některé odpady se však pro recyklaci a další využití již nehodí, proto je holt musíme vyhodit do směsného odpadu. Jiné, objemné či nebezpečné odpady je pak potřeba odevzdat ve sběrných dvorech, kterých je naštěstí po celé ČR dostatek. Pojďme se nyní podívat na pár příkladů, u kterých při třídění můžou někteří znejistět. A než se podíváte dále na praktická doporučení, zkuste si sami odpovědět.
Nakonec to nebylo zase až tak složité, že?
Tak pokračujte v třídění odpadu, protože to má smysl!
Nebo také směsný komunální odpad (SKO) tvoří většinu komunálního odpadu, a to i přesto, že je definován jako zbytek po vytřídění všech výše uvedených odpadů. Síť nádob na jeho sběr je vůbec nejrozšířenější. Jde převážně o plastové popelnice a kontejnery různých objemů převážně černé barvy. Někde je sbírán do kovových pozinkovaných popelnic a kontejnerů. Název sám evokuje, že se v tomto odpadu může objevit ledacos. Při poctivém třídění odpadu zjistíme, že sem patří například porcelán a keramika. Dále také odpady nepodléhající zpětnému odběru složené z více materiálů, které od sebe nejdou snadno oddělit a odpady silně znečištěné jinými látkami jiného než nebezpečného charakteru.
V souvislosti s tímto odpadem se můžeme setkat také s označením zbytkový odpad, které lépe vyjadřuje, že do těchto nádob patří pouze odpady, které nelze jinam vytřídit.
Plast patří do žlutého pytle (svoz 1 x měsíčně), žlutého kontejneru nebo do sběrného dvora.
Na plastových obalech jsou tyto značky:
Papír patří do modrého kontejneru, na sběrný dvůr nebo do výkupny papíru.
Na papírových obalech jsou tyto značky:
Patří sem: krabice na mléko, džusy nebo víno. Vhazují se do kontejnerů různých barev a tvarů, ale vždy označených oranžovou nálepkou.
Nápojové kartony je potřeba před vytříděním řádně sešlápnout. Nemusejí se vymývat, stačí pořádně vyprázdnit, při delším skladováním v domácnosti doporučujeme vypláchnutím malým množstvím vody. Nevadí na nich ani plastová víčka.
Nepatří sem: „měkké“ sáčky, například od kávy a různých potravin v prášku. Neodhazujeme sem ani nápojové kartony obsahující zbytky nápojů a potravin.
Na nápojových kartonech jsou tyto značky:
Bioodpad (biologicky rozložitelný odpad rostlinného původu) pocházející především z kuchyně a zahrady nejlépe zkompostujte případně odvezte na sběrný dvůr.
Zahradní odpad, jako je listí, tráva, spadané ovoce, posekané větve, plevel a jiné, prosím přednostně zkompostujte v domácích kompostérech nebo odvezte na sběrný dvůr. Ořezané velké větve lze odložit na shromažďovacím místě v zatáčce u Bečvy.
Textil se vkládá do bílých kontejnerů nebo se odkládá na sběrný dvůr ve Valašském Meziříčí.
Kovy patří na sběrný dvůr odpadu nebo do výkupny druhotných surovin. U nás v obci je sběr kovů řešen i formou mobilního svozu známého jako „železná sobota“. Výjimku tvoří kovové obaly, které lze ukládat do šedých kontejnerů na kovy.
Na kovových obalech jsou tyto značky:
Jedlý olej z fritéz nebo přebytečný olej z pánve nepatří do výlevky, ale na sběrné místo odpadu. Použitý jedlý olej přelijte do uzavřené plastové nádoby a buď odevzdejte ve sběrném dvoře, nebo jej v uzavřené nádobě můžete vložit do červené popelnice s červeným víkem (označené nápisem „jedlé oleje a tuky“), odkud bude odvezen na recyklaci.
Sklo se vhazuje do zeleného nebo bílého kontejneru.
Třídíme podle barev: barevné sklo do zeleného kontejneru, čiré do bílého.
Sklo patří i na sběrný dvůr.
Na skleněných obalech jsou tyto značky:
Nebezpečné odpady nebo obaly jimi znečištěné mají nebezpečné vlastnosti, které mohou ohrozit zdraví lidí a životní prostředí. Nebezpečné odpady lze odevzdat dvakrát ročně při mobilním svozu nebezpečných odpadů na místech označených obcí nebo v průběhu celého roku na sběrném dvoře Ve Valašském Meziříčí.
Stejně jako u ostatních druhů odpadů, i u autovraků platí, že nakládání s nimi se zabývají oprávněné osoby. V tomto případě jsou jimi nejrůznější autovrakoviště. K vyřazení vozidla z evidence může dojít po předání potvrzení o převzetí k ekologické likvidaci, které od oprávněné osoby po odevzdání kompletního automobilu obdržíte.
Velkoobjemový odpad je část komunálního odpadu obsahující věci, které nelze vzhledem k jejich rozměrům, hmotnosti či objemu ukládat do běžně používaných sběrných nádob. Z toho důvodu musí být tento odpad odevzdán pouze dvakrát ročně při mobilním svozu odpadů na místa označená obcí nebo v průběhu celého roku přímo na sběrný dvůr ve Valašském Meziříčí.
Jedná se o odpad bez příměsí. Odběr stavebních odpadů je zpoplatněn a je možno ho odevzdat na sběrném dvoře ve Valašském Meziříčí.